ATÖLYELER

SOSYAL ATÖLYELER

speaker

ADLİ TIBBA KUŞBAKIŞI

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinde Adli Tıp Anabilim dalında görev yapmakta olan Dr. Mehmet Cavlak ile birlikte Amerika tarihinin en ilginç davalarından olan ve olay yeri incelemesindeki büyük hatalar, özensiz laboratuvar çalışmaları, eksik otopsi sebebiyle cezasız sonuçlanan O. J. Simpsons davası ile adli tıbba küçük bir giriş yapacağız.

speaker

AROMALI ÇAYLAR VE DEMLEME TEKNİKLERİ

Çayın siyah çaydan çok daha fazlası olduğu konseptiyle yola çıkan Dr. Tea Co ile dünya çaylarını tanıyıp demleme tekniklerini öğreneceğiz. İçerisinde gojiberry, cranberry, hindistan cevizi, çikolata, karamel ve tarçın gibi birbirinden farklı aromalar bulunan çaylar ile yepyeni deneyimler yaşayacağız.

speaker

3D YAZICILARLA ORGAN BASIMI

3D (3 Boyutlu) yazıcılar icat edildiği zamandan günümüze kadar 3 boyutlu baskı teknolojisinde çığır açtılar. Hemen hemen her alanda kullanılmak üzere ürünlerin baskısının alındığı bu cihazlardan artık organ baskısı almakta mümkün hale geldi. Dünyada en çok indirilen, üretilen Türk tasarımı 3D yazıcı ünvanını kazanan Simga3D yazıcıların üretimini ve baskısını yapan Yusuf Orhan ile birlikte 3D yazıcıları baskı yaparken tanıyacağız ve organ yazılımını dinleyeceğiz.

speaker

PSİKODRAMA ATÖLYESİ

Psikodrama, bireylerin yaşadıkları sorunları yeniden ele alıp sorgulama ve sahneleme biçimi olarak tanımlanabilir. Bireyler (grup üyeleri), sahneleme yoluyla geçmiş ve şimdiye ait çatışma ve sorunlarını ya da geleceğe ait beklenti, kaygı ve zorluklarını ele alarak başa çıkma becerilerini görme ve bunları deneme olanağı elde eder. Bu atölyemizde sıklıkla psikoterapi alanında kullanılan bu yöntemi Ankara Psikodrama Derneğinden Psikolog Pınar Çakır’dan öğrenme fırsatı yakalaycağız.

speaker

KRAV MAGA SAVUNMA SANATI

Kısa adı IDF (Israel Defense Forces) olan İsrail Savunma Birlikleri tarafından yaratılmış bir savunma sistemi olan Krav Magayı, temel kendini savunma, gözlem, takip, mesafe, zor durumlarda kurtulma tekniklerini Krav Maga Ankara Temsilcisi Abdulkadir Ustaoğlundan öğreneceğiz.

speaker

CERRAHİ BONE TASARIMI

Hastane ortamında kullandığınız cerrahi boneleri biraz kişiselleştirmek ya da biraz bu bonelere mizah katmak istemez misiniz? Cevabınız evetse bu atölyemiz tam size göre. (Tasarımcı Ressam Tuba Kutluca Can)

speaker

ÇİKOLATA TADIMI ATÖLYESİ

Daha önce birçok kez çikolata yediniz değil mi? Ancak aslında asla tadına varamadınız. Neden mi? Çünkü gerçek çikolata tadımı bile bir sanattır. İşte bu sanatı öğreneceğimiz ve çikolatanın muazzam tadına doyacağımız bu atölyemizde sizleri görmeyi çok isteriz.

speaker

VÜCUT ÜZERİNE ARTİSTİK ANATOMİ ÇİZİMİ

Bedenlerin de birer tuval olduğu fikrinden yola çıkan ve Türkiye’de alanında tek olan ressam Murat Karabüyük ile vücut üzerinde artistik anatomi çizimi yapacağız. Çizerek anatomi çalışmaya saatlerini harcayan tüm arkadaşlarımızı atölyemize bekliyoruz.

speaker

EBRU ATÖLYESİ

Renklerin suyla dans ettiği ve en son kağıt üzerinde bu dansın izlerini gördüğümüz ebru sanatının küçük detaylarla işlendiği bu güzel atölyemizde eğlenceli vakit geçirmek isteyen herkese yerimiz var.

speaker

ORİGAMİ ATÖLYESİ

Yapıştırıcı ve makas kullanmadan sadece katlayarak harika figürler oluşturacağımız bu atölyede Gilika çalışanları ile birlikte origaminin inceliklerini öğrenecek ve keyifli dakikalar yaşayacağız.

speaker

KALİGRAFİ ATÖLYESİ

Kaligrafi sanatçısı Ali İşleyenle birlikte bu güzel yazı sanatının inceliklerini öğrenecek, yapacağı kaligrafi şovlarını izleme fırsatı bulacak ve kendi eserimizi oluşturacağız.

speaker

PLASTİK MAKYAJ ATÖLYESİ

Televizyonda veya beyaz perdede tanıştığımız ve yaralanma yanma kesilme yaşlandırma gibi alanlarda kullanılan plastik makyajı ve püf noktalarını öğrenip, deneme fırsatı bulacağız.

speaker

OLAY YERİ İNCELEME

Jandarma olay yeri inceleme ekipleriyle birlikte canlandırmalı kısa bir eğitim alacağız

BİLİMSEL ATÖLYELER

speaker

TIBBİ SÜLÜK TEDAVİSİ

PROF.DR. AHMET GÖDEKMERDAN

Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki doğal ortamlarından toplanan ve dünyanın dört bir yanına ihraç edilerek çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan tıbbi sülüklerin Modern Tıp Uygulamalarında Destekleyici Tedavisini Prof.Dr.Ahmet Gödekmerdan tarafından uygulamalı olarak göreceğimiz atölyemiz.

speaker

Sağlık Politikaları ve Türkiye’de Sağlıkta Dönüşüm

PROF.DR. FATMA MERİÇ YILMAZ

2016-2017 Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevinde bulunan Prof.Dr.Fatma Meriç Yılmaz'ın ''Sağlık Politikaları ve Türkiye’de Sağlıkta Dönüşüm'' için yürürlüğe koyulan uygulamaları anlatacağı atölyemiz.

speaker

KAN & KEMİK İLİĞİ AFEREZİ

PROF.DR. FEVZİ ALTUNTAŞ

Uluslararası birçok ülkeden öğretim üyesinin hematoloji ve kemik iliği nakli konusunda deneyim kazanmasına ve daha sonra kendi ülkelerinde Kemik İliği Nakli Merkezlerinin açılmasına, hematoloji klinikleri ve aferez ünitelerini geliştirmelerine katkı sağlayan ve Sağlık Bakanlığı tarafında kök hücre nakli alanındaki çalışmaları nedeniyle (2010) “Yılın Hekimi” ödülüne layık görülen; Dünya Aferez Birliği Başkanı ve İç Hastalıkları/Hematoloji alanında uzman Prof.Dr.Fevzi Altuntaş’ın Kan ve Kemik İliği Aferezi üzerine Söyleşisi.

speaker

Uluslararası Tıp Çalıştayı Deneyimleri

PROF.DR. ZELİHA KOÇAK TUFAN

Hollanda Leiden Üniversitesi, Macaristan'da Pecs Üniversitesi, Szeged Üniversitesi ve Oxford Üniveristesi'nde çeşitli görevlerde bulunan; Japonya Sağlık Bakanlığı ile ortak viral hemorajik ateşler- Kırım Kongo Kanamalı Ateşi eğitimi üzerine proje yürüten ve uluslararası çeşitli çalıştaylarda yer alan Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı ve YÖK Üyesi Doç.Dr.Zeliha Koçak Tufan'dan alanı ile ilgili katıldığı Uluslararası Tıp Çalıştaylarında edindiği tecrübeleri dinleyeceğimiz atölye.

speaker

Yurtdışında Tıp Eğitimi ve USMLE Sınav Sistemi

DR.ÖĞR.ÜYESİ KAMİLE SILAY

Amerika'da uzmanlığını almış İç Hastalıkları ve Geriatri Uzmanı Doç.Dr.Kamile Sılay'dan Yurtdışında Tıp Eğitimi ve USMLE Sınav sistemi geçerliliği, niteliği ve ne şekilde alınması gerektiği hakkında tecrübelerini dinleyeceğimiz atölye

speaker

Hücre Kültürüne Bir Bakış

PROF.DR. SEVİL ÇAYLI

Histoloji ve Embriyoloji Uzmanı Prof.Dr.Sevil Çaylı ile aboratuvar ortamında hücre kültürü oluşturacağımız, hücrelerin nasıl çoğaltıldığı konusunda tecrübeler edineceğimiz uygulamalı atölyemiz.

speaker

BİR PSİKİYATRİSTİN DENEYİMLERİ

PROF.DR. ALİ ÇAYKÖYLÜ

Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr.Ali Çayköylü'den mesleki hayatı boyunca karşılaştığı ilginç psikiyatrik vakaları dinleyeceğimiz ve kendi kişisel gelişimimizi nasıl sağlayabileceğimiz konusunda bilgi edinebileceğimiz söyleşi tadında atölyemiz.

speaker

SİMÜLASYON LABDA UYGULAMALI KALP MASAJI

DOÇ.DR. AYHAN ÖZHASENEKLER

Acil Tıp Uzmanı Doç.Dr.Ayhan Özhasenekler'in Klinik Beceri Eğitimi ve Simülasyon Laboratuvarında Kalp Mesajı Eğitimini uygulamalı olarak göstereceği atölyemiz.

speaker

AFETLERDE KRİZ YÖNETİMİ & İLKYARDIM

KIZILAY

Balıkesir ili Edremit ve Erdek ilçelerinde aşırı yağışlardan kaynaklı Tatlısu,Ballığınar ve Çaycuma köylerindeki su baskını ile bölgede birçok hasar meydana gelmiştir. Kızılay ile birlikte gerçekleştireceğimiz bu atölyede "Sel Masabaşı Tatbikat Senaryosu" kapsamında; müdahale ve iyileştirme amacıyla 3 hizmet grubu (hastane öncesi sağlık hizmet grubu, hastane hizmet grubu, halk sağlığı hizmet grubu )  planlama yaparak, zamana uygun şekilde faaliyetlerini kurgulayacaktır.Atölye çalışması sonunda takım liderleri tarafından yaptıkları çalışmalar tüm ekibe sunulacak ve geri bildirimler yapılacaktır.

speaker

HEMATOLOJİDE OLGU TARTIŞMALARI

DOÇ.DR. ŞULE MİNE BAKANAY ÖZTÜRK

Hekimlik yolunda iken edindiğimiz bilgileri klinik ile taçlandıracağımız hematoloji olgu tartışmaları yapacağımız bu atölyede, İç Hastalıkları/Hematoloji Anabilim Dalı öğretim üyeleri Prof.Dr.Gülsüm Özet ve Doç.Dr.Şule Mine Bakanay Öztürk bizlerle olacak.

speaker

BLOOM'S TAXONOMY OF LEARNING

Dr. Abu-Issa

Dr. Abu-Issa is an assistant professor at Yıldırım Beyazıt University, Ankara, Turkey. He has received research Doctorate Degree, Genetics from University of Bologna, Italy in 1993 and a Ph.D. in Developmental Biology/Emberology from the Baylor College of Medicine, Houston, US in 2000. He worked as a research fellow at Duke University, Durham, US from 2001 to 2007. He was then appointed as an assistant professor at Department of Natural Sciences, University of Michigan, Dearborn, US from 2008 till 2016 when he joined University of Yildirim Beyazıt of Ankara, Turkey as an assistant professor. Dr. Abu-Issa has published many research papers and reviews in international peer reviewed journals.

speaker

Türkiye'de Genetik Hastalıklar ve Tanı Yöntemleri

Yrd.Doç.Dr.Gülay Güleç Ceylan

Akraba evliliğinin sık görüldüğü ülkeler  arasında olması  nedeniyle, ülkemiz popülasyonunda kalıtsal hastalık sıklığı genel popülasyon için belirlenen değerlerden yüksektir.Her hekimin bilmesi gereken "Türkiye'de Genetik Hastalıklar ve Tanı Yöntemleri" konusunu anlatmak üzere Yrd.Doç.Dr.Gülay Güleç Ceylan bizlerle olacak.

speaker

Uygulamalı İnsan Beyin Elektriksel Aktivite (EEG) Kayıtlaması

Dr. Öğr. Üyesi Gülsüm Akdeniz

İstanbul Üniversitesi İleri Nörolojik Bilimler doktorasına sahip Dr. Öğr. Üyesi Gülsüm Akdeniz, İstanbul Medipol Üniversitesi'nde Elektronörofizyoloji Bölüm Başkanlığı yürütmüş, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nde Elektronörofizyoloji Laboratuvarını kurulmasına sağlamış ve insan beyin biyodinamikleri üzerine bilimsel çalışmalarına devam etmektedir. 2016 yılı İstanbul International Inventions Fair-ISIF bronz madalya sahibi olan Dr.Öğr. Üyesi Gülsüm Akdeniz, uygulamalı olarak insan beyninden kaynaklı elektriksel aktivitenin ölçümünün yapılacağı atölyemiz.

speaker

EMG ve Tansiyon Ölçümü

-

Fizyoloji laboratuvarında EMG ve Tansiyon Ölçümünü uygulamalı olarak göreceğiniz atölyemiz.

speaker

Normal Kabul Etmek ya da Etmemek: İşte Bütün Mesele Bu!

Prof. Dr. Gülsen Yılmaz

Klinik Laboratuvar testlerinin sayısı ve klinik tanıda kullanımı giderek artmaktadır. Sayısı giderek artan ve karmaşıklaşan klinik laboratuvar sonuçları nasıl değerlendirilmeli? Hangi sonuçlar normal kabul edilirken hangileri normal kabul edilmemelidir? Tıbbi Biyokimya AD öğretim üyesi olan hocamız Prof. Dr. Gülsen Yılmaz'ın hangi branştan olursak olalım hekimlik hayatımız boyunca kullanacağımız klinik testlerin değerlendirilmesindeki önemli noktaları Laboratuvar Uzmanı penceresinden, gerçek hasta sonuçları ve kendi deneyimleri ile zenginleştirerek anlatacağı ve bu anlatımları küçük grup tartışmaları ile birleştireceği atölyemiz.

speaker

Kadavra İncelemesi

Arş.Gör.Ferhat Geneci

İnsan vücudunun gizeminin çözümlenmesinde büyük öneme sahip kadavrayı, bu atölyede, Arş.Gör.Ferhat Geneci ile inceleyeceğiz

speaker

Damar Yolu Açma

Arş.Gör.Emine Tuğba Topçu

Sağlık çalışanlarının sık kullandığı uygulamalardan biri de damar yolu açmaktır.Bu işlemin basamaklarını ve inceliklerini  Arş.Gör.Emine Tuğba Topçu ile uygulamalı olarak öğreneceğimiz atölyemiz.

speaker

DNA İzolasyonu, Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PZR) ve Agaroz Jel Elektroforezi Atölyesi

Prof.Dr.Rıza Durmaz

Katılımcıların bakteriyel DNA’nın izolasyonunu, polimeraz zincir reaksiyonunu (PZR) ve PZR ürünlerinin agaroz jel elektroforezinde yürütülerek, görüntülenmesini deneyimleyecekleri atölyemizde; Türkiye Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, Moleküler Mikrobiyoloji Araştırma ve Uygulama Laboratuvarı’nın sorumlusu olarak görev yapmış  ve “İhsan Doğramacı Üstün Başarı Ödülü’ne layık görülmüş  Prof.Dr.Rıza Durmaz ile birlikte İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi’nde Tıbbi Mikrobiyoloji ihtisasını tamamlamış,aynı zamanda Halk Sağlığı alanında doktorası olan Doç.Dr. Tuba Dal ve Arş.Gör. Tuğcan Başyiğit bizlerle olacak.

speaker

Müzik Terapi mi? Müzik Tıbbı mı?

Prof.Dr. Şükrü Torun

Bu atölye; katılımcılarla birlikte deneyimlenecek yaratıcı örneklerle, müzik terapi disiplinin temel ilkeleri ve müzik terapi-müzik tıbbı ayrımı konusunda farkındalık geliştirmeyi amaçlamaktadır. Nöroloji, Dil ve Konuşma Bozuklukları, Nörorehabilitasyon, Müzik Terapi, Nörokreatif Müzik Terapi ve Disleksi konularında çalışmaları olan, Anadolu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr. Şükrü Torun atölyemizde bizlerle birlikte olacak.